Tekstin koko
Toggle search

Lapuan taidekoulun visuaalisten taiteiden näyttely Luovuuden polkuja

Metsä on Suomessa elinympäristö, ravinnon, terveyden ja työn lähde, hiljentymisen ja  inspiraation paikka, kulttuurin pohja. Mutta kauan ennen sitä se on jo rakentanut ilmakehän ja luonut maailmamme! Luovuuden polkuja -näyttelyssä tulee vastaan metsään, metsässä ja metsästä tehtyä taidetta.

Kuvataiteen oppilaat ovat retkeileet syksyllä Simpsiöllä ja tehneet maastoon ympäristöteoksia luonnonmateriaaleista. Piirtäneet, maalanneet ja valokuvanneet maisemaa ulkona. Tutkineet vuoden aikana Suomen taidehistoriaa ja tulkinneet vanhojen mestareiden metsämaalauksia. Puita, eläimiä, sieniä ja kiviä voi näyttelystä löytää myös keramiikka-, huovutus-, kankaanpaino- tai erilaisista käsitöistä. Keijukaisia ja paperimassasta muovailtuja karhunpesiä myös koulun pienimpien luomuksista. 

Metsä ja taide ovat inspiroineet leikkiin ja tuottaneet opin ohella myös iloa, onnellisuutta ja hyvinvointia. Sitä jakamaan on näyttelyyn kutsuttu myös erityisesti päiväkotien ja perusopetuksen lapsia. Näyttely tuottaa lasten tekemää lastenkulttuuria lapsille. Näin taidekoulu toteuttaa osaltaan myös Lapuan kaupungin kulttuurikasvatussuunnitelmaa.

Lapuan taidekoulun näyttely 4.4—29.4.2025

Patruunagalleria, Kulttuurikeskus Vanha Paukku