Kirjasto mukana joulunavausmessuilla…
Kirjasto on avoinna kuten messutkin eli lauantaina kello 10 – 16 ja sunnuntaina 11 – 16.
Hox! Joulunavausmessut vaikuttavat omatoimikirjaston aukioloaikaan siten, että perjantaista 21.11. kello 17 aina sunnuntaihin kello 16 saakka omatoimikirjasto ei ole käytettävissä!
Joulunavausmessuilla lauantaina tavattavissa karvaisia kaverikoiria kello 11 – 15. Paikalla Kalle ja Vega ja moni muu koiruli. Tapahtumassa on kaverikoirien puuhapiste palkintoineen lapsille.

(Kuvassa Kalle)
(Kuvassa Vega)
Sunnuntaina lapsille ja lapsenmielisille esitetään pöytäteatteria. Tonttu Jasanterin joulukirjaston esitykset ovat kello 12 ja 14. Esitysten kesto noin puolisen tuntia.
Tule penkomaan poistokirjojen myyntipöytiä ja tee edullisia joululahjaostoksia! Lainattavissa on tietysti paljon jouluaiheista kirjallisuutta, musiikkia ja elokuvia.
Joulupostia ikäihmisille kampanja menossa ja joulukortteja vastaanotetaan kirjastossa 4.12. saakka. Lapuan kaupungissa joulukortteja kerätään 10.11. – 4.12.2025. Keräyspisteenä toimii Lapuan kaupunginkirjasto.

Lapuan Marttojen näyttely Marttojen koti on esillä kirjaston näyttelytilassa. Marttayhdistyksen Annikki Mäkelä ja Hillevi Hietala loivat yhdessä muiden marttojen kanssa 1950-luvun henkisen ”Martan kodin” Näyttely on avoinna marraskuun loppuun saakka. Kannattaa poiketa, pysähtyä ja palata ajassa vuosikymmenet taaksepäin. Nyt näyttelyä on täydennetty ripauksella joulun tunnelmaa.
Itsenäisyyspäivä on lauantaina 6.12. ja silloin kirjasto on suljettu. Edeltävänä päivänä perjantaina 5.12. kirjasto avoinna kello 11 – 15. Jouluinen satutuokio kirjaston satunurkassa keskiviikkona 10.12. kello 18.
Vanhan Paukun lukuvuosi-teemaa koti on toteutettu kirjastossa monin tavoin. Tällä hetkellä on kaunokirjallisuuden puolella Seamkin kirjastoalan opiskelijan kokoama näyttely teemana kotiseutu. Esillä lapualaisten kirjailijoiden ja muiden pohjalaisten kirjailijoiden teoksia. Tästä linkistä voit tutustua Pohjanmaan alueen kirjailijoihin https://pohjanmaankirjailijat.fi/
Monikielinen kirjasto täyttää 30 vuotta Suomessa. Se palvelee valtakunnallisesti kirjastoja ja sieltä saa lainaan kirjallisuutta yli 80 eri kielellä.Valtaosa Monikielisen kirjaston aineistosta on kirjoja, mutta kokoelmista löytyy myös musiikkia, elokuvia ja aikakauslehtiä. Monikielinen kirjasto palvelee koko maassa oman lähikirjaston kautta. Aineiston tilaa lähikirjasto ja teokset saa lainaan kirjastokortilla. Lapuan kirjastossa on esillä niitä kieliä, joita täällä puhutaan kuten esimerkiksi puola, ukraina, unkari, thai, venäjä ja vietnam.
Lapuan kaupunginkirjastossa on päättynyt lukuhanke Hiiohoi – seikkailu näköpiirissä. Hanke tavoitti noin 900 alakoululaista. Hankkeen loppuselvitys on toimitettu aluehallintovirastolle. Meneillään on pari omaa hanketta. Kumpikin näistä hankkeista kohdistuu etupäässä toisen asteen opiskelijoihin. 2 asteen yhteys hankkeessa keskitytään enemmän lukutaitoon, lukemiseen, kirjastopalveluihin ja monenlaiseen yhteistyöhön opiskelijoiden kanssa. Mikä on totta, mikä valhetta?-hankkeessa pohditaan tiedon todenmukaisuutta, mikä nykymaailmassa on haastavaa. Eepos-kirjastojen yhteinen hanke Kestävän kehityksen Eepos on päättymässä.