Skip to content
Lapuan kaupungin logo
Tekstin koko
Toggle search
Näyttelyt ja museot

Työhuoneella

Riikka Lenkkeri, Moosa Myllykangas, Sampsa Virkajärvi ja Timo Vuorikoski

Avoinna ke-pe 11-17, la 11-15, vapaa pääsy.

Lapuan taidemuseo huipentaa 20-vuotisjuhlavuotensa antamalla tilansa ja taiteilijavalinnat taidekriitikko, galleristi Veikko Halmetojan näkemyksille. Työhuoneella-näyttely hahmottaa työhuoneen fyysisen tilan sijaan luovana mielentilana, kokeilujen näyttämönä ja materiaalisena prosessina. Se pohtii, onko työhuone paikkaan sitoutumaton tila. Työhuone kulkee taiteellisen tekemisen mukana ja sijaitsee aina siellä, missä teos valmistuu. Näyttelyssä on mukana myös taiteilijoita, joiden suhde ateljeehen on perinteinen. Näyttelyn yllätyksellinen ripustus ja teosten välinen vuoropuhelu kutsuvat katsojan suoraan luovan prosessin ja taiteen syntyvaiheiden ytimeen.

Näyttelyssä on mukana neljä erilaista kuvataiteilijaa:

Riikka Lenkkeri ja Timo Vuorikoski maalaavat ihmisiä. Lenkkeri on maalannut henkilökuvia ja dokumentoinut henkilökuvien maalaamista. Lopulta työhuone on kasvanut metaforaksi eletystä elämästä. Vuorikoski on tehnyt uran kuvataiteilijana, muotokuvamaalarina ja museonjohtajana. Hänellä on ollut Venetsiassa ateljee käytettävissään useana talvena. Maalausten aiheet perustuvat havainnoimiseen.

Moosa Myllykangas käyttää erilaisia kierrätysmateriaaleja ja luo niiden avulla veistoksellisia muotoja ja tiloja. Usein teokset ja niiden materiaalivalinnat perustuvat toistolle. Asia, jota olemme tottuneet näkemään yhden tai kaksi onkin monistunut kymmeniksi tai sadoiksi.

Sampsa Virkajärvi tekee dokumentaarisia videoteoksia. Häneltä on esillä melkein 20 vuotta vanha teos, joka käsittelee perinteisen kuvataiteen perimmäisiä kysymyksiä siitä, mitä työhuoneella tapahtuu.

Kuva: Timo Vuorikoski, Työhuoneella 2026, öljy kankaalle.

  • 26.9.2026-23.1.2027
Lapuan taidemuseo, Kulttuurikeskus Vanha Paukku, Vanhan Paukun tie 1. Avoinna ke-pe 11-17, la 11-15, vapaa pääsy.