Skip to content
Lapuan kaupungin logo
Tekstin koko
Toggle search
Kulttuuri

Kirjanjulkistustilaisuus: Räjähdyksen jäljet – näin Lapua selvisi

Tekijät: Dosentti Jorma Jokela sekä tutkija ja tietokirjailija Pertti Kiira.

Aika: Maanantaina 13.4. klo 15.00
Paikka: Lapuan kaupunginkirjasto

Tervetuloa julkistustilaisuuteen.

Teos käsittelee yhden Suomen rauhanajan tuhoisimman onnettomuuden ensihoidon ja jälkihoidon keskeisiä tehtäviä sekä niiden vaikuttavuutta. Viidenkymmenen vuoden kulunut ajanjakso antaa riittävän etäisyyden arvioida tapahtumien kulkua, tehtyjä toimenpiteitä ja saavutettuja tuloksia.

Räjähdyksessä menehtyi välittömästi 39 henkilöä, ja yksi ihminen kuoli matkalla sairaalaan. Loukkaantuneita oli 60, joista lähes kaikki kyettiin tehokkaan ensihoidon ansiosta siirtämään terveyskeskuksesta jatkohoitoon keskussairaalaan. Menehtyneistä 35 oli naisia, joista useimmat olivat perheellisiä.

Ensihoidon jälkeen tarvittiin mittavaa jälkihoitoa, joka käynnistyi jo muutaman tunnin kuluttua onnettomuudesta ja jatkui yli 20 vuoden ajan. Kirja sisältää kokonaisvaltaisen analyysin siitä, mitä Lapuan räjähdysonnettomuudessa tapahtui, miksi niin kävi ja mitä tapahtumasta seurasi.

Arkistoaineistoon pohjautuva teos antaa äänen myös selviytyjille ja sisältää erityisesti lasten ja nuorten selviytymistarinoita.


Maanantaina 13.4.2026 tulee kuluneeksi 50 vuotta Lapuan patruunatehtaan räjähdyksestä. Tapahtunutta kunnioitetaan monin tavoin.

Lue lisää >

  • 13.4.2026 15:00
Vanha Paukku, Lapuan kirjasto